nedjelja, 20. prosinca 2015.

Obilježena 24. godišnjica oslobođenja brdskog dijela slatinskog kraja

Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com





Hrvatski časnički zbor Gradski odbor Slatina prigodom obilježavanja 24. godišnjice oslobađanja okupiranog dijela slatinskog kraja jučer je organizirao kombiniranu moto pješačku hodnju pravcem djelovanja 1.bataljuna 136. brigade Slatina-Mačkovac-Voćin. Sudionici hodnje predvođeni predsjednikom odbora Vladom Međumurcem, ratnim zapovjednikom 136.brigade Josipom Černijem i ostalim časnicima put konačne destinacije Četekovca krenuli su autobusom preko Mačkovca.


U Voćinu su dočekali maratonce udruge Glasnici istine, koji su zajedno sa svojim brojnim gostima pristiglih iz svih krajeva Lijepe naše, trčali Memorijalni maraton Četekovac-Voćin nakon čega su se svi zajedno uputili u Četekovac gdje su nakon polaganja vijenaca ispred Spomen obilježja hrvatskim braniteljima druženje završili u četekovačkom vatrogasnom domu govorima zapovjednika Vlade Međumurca, Marka Kragujevića i Josipa Černija, te predsjednika Udruge maratonaca VPŽ Glasnici istine Pave Tutenova gdje se je i nastavilo druženje starih prijatelja i nerazdvojnih ratnih suboraca.

Zahvalnice sudionicima maratona i ostalim zaslužnim pojedincima koji su svojim doprinosom pomogli organizaciji ovog događaja uručio je pročelnik Ureda gradonačelnika Slatine Radenko Pavić.
Slatinski branitelji ponosni su na svoju ulogu u Domovinskom ratu, no ne i statusom u društvu i povijesnim odnosima ,na što je u prilično emotivnom govoru, između ostale problematike, ukazao ratni zapovjednik 136. brigade Josip Černi.

”Danas kad nemaš mogućnost da se jednim uljudbenim rječnikom zahvališ onima koji su po nepodnošljivoj hladnoći hodali bdjeli nad ovim prostorima i korak po korak oslobađali našu zemlju, onda to ratnika boli.
Slatinski branitelj pripada korpusu pobjedničke vojske i on se u okviru pobjedničke vojske mora djelotvornije pozdraviti, mora se naglasiti njegova uloga, a ne samo hrvatskih branitelja i policije, mora se to znati. To ove naše ratnike boli ako se neće naglasiti ime i prezime, ime 136.slatinske brigade. Zato molim i tražim rješenje kao ratni zapovjednik iste da se nas na razini Županije okupi pa da svi zajedno koji smo davne 1991. godine sudjelovali i na sebe prihvatili odgovornost crte vođenja zapovijedanja da napravimo jedan okrugli stol i da se za tim stolom i priča priča ratnika.
Priču ratnika mogu govoriti izvorno samo oni koji su u njoj sudjelovali, ratni zapovjednici do razine bataljuna, ako treba čak i satnije, iskreno, hrabro i ponosno. Žao mi je što mi u ove 24 godine nismo dobili niti jednu zahvalnicu, ne gledajući materijalno već tražim jedan običan papir sa priznanjem županije za sve ono 136. brigada davne 91.′ godine ponosno napravila. Molim i tražim da se nas u slijedećoj 25. godišnjici, kada se sjećamo pobjedničkog puta od Požege, Orahovice, Slatine, Virovitice, Grubišnog Polja, Pakraca, kada smo izvršili i obavili napadnu operaciju Papuk 91, to prikazati na kvalitetan , istinit i vjerodostojan način. Ovako se spominje operacije drugih operativnih zona, a koje sa orahovačkim, slatinskim i virovitičkim prostorom nema ništa ‘‘ – gotovo u jednom dahu, između brojnih problema koji tište njega i njegove suborce, izgovorio je ratni zapovjednik Josip Černi.  (Damir Jukić/foto DF)


Foto :











































































Sve fotografije možete pogledati klikom na :  Putevima 1. bojne 136. slatinske brigade


Promo :