Vijećnici Županijske skupštine jučer (četvrtak) su izglasali proračun za 2025. godinu koji će iznositi 111.950.000 eura. Riječ je o najvećem županijskom proračunu do sada, povećanom za gotovo 27 posto u odnosu na ovogodišnji. Najveći dio novog proračuna, koji je izglasan sa 21 glasom za i pet suzdržanih, odnosi se na projekte izgradnje i rekonstrukcije škola kako bi se osigurali uvjeti za jednosmjensku nastavu. Prema riječima župana Igora Androvića spremno je 11 projekata.
– Najveći kapitalni projekti u proračunu za 2025. i projekcijama za 2026. i 2027. godini su projekti koje planiramo prijaviti na sufinanciranje iz Nacionalnog programa za oporavak i otpornost kako bi sva djeca išla u jednu smjenu. Od tih velikih projekata, izdvojio bih – nova OŠ Ivane Brlić Mažuranić u Orahovici (9.160.000 eura), potom dogradnja i rekonstrukcija škole i izgradnja dvorane OŠ Josipa Kozarca u Slatini (13.436.000 eura), nova škola i sportska dvorana OŠ Petra Preradovića Pitomača (12.413.000 eura), rekonstrukcija OŠ Eugena Kumičića Slatina (5.280.000 eura), rekonstrukcija OŠ Gradina (531.000 eura), rekonstrukcija OŠ Davorina Trstenjaka Čađavica (1.870.000 eura), rekonstrukcija i nova dvorana u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica (1.704.000 eura), nova školska sportska dvorana OŠ Suhopolje (3.065.000 eura). Osim toga, energetski će se obnoviti Područna škola u Novom Gracu (70.440 eura), rekonstruirati Područna škola u Maloj Črešnjevici (200.000 eura), te rekonstruirati Područna škola Josipovo (436.000 eura) – naveo je župan Andrović dodavši kako će se ti projekti financirati nacionalnim i županijskim sredstvima, kao i manjim dijelom iz gradskih i općinskih proračuna.
Velika ulaganja su planirana i u gospodarstvo, kao i poljoprivredu. Do sada je Virovitičko-podravska županija izgradila četiri sustava navodnjavanja, Kapinci – Vaška I. i II. faza, Novi Gradac – Detkovac i Đolta I.), a u idućoj godini će se graditi još dva.
– Imamo spremna dva projekta, to su izgradnja druge faze sustava navodnjavanja Đolta (1.215.000 eura) i sustava Lukač (9.435.000 eura). Iduće godine nastavljamo s projektiranjem novih sustava navodnjavanja, odnosno sustava – Čađavica, Zdenci, Čačinci – Crnac. U iduće tri godine, Virovitičko-podravska županija će za razvojne programe u poljoprivredi izdvojiti 450.000 eura, po 150.000 eura u svakoj godini (2025., 2026. i 2027.). Istodobno, u idućoj godini, subvencionirat ćemo s 53.800 kamate na kredite gospodarstvenika, sa 150.000 subvencionirati poduzetnicima početnicima smještaj u jednom od naših poduzetničkih inkubatora. Istodobno sa 150.000 eura poticat ćemo razvoj poduzetništva i obrtništva, te sa 62.140 subvencionirati kamatu za razvoj poljoprivrede – dodao je župan Andrović.
Značajna sredstva usmjerit će se u kapitalne zdravstvene projekte.
– Virovitičko-podravska županija kreće u izgradnju ambulante Doma zdravlja VPŽ u Gornjem Bazju (925.700 eura), a za projekt palijativne skrbi pri Domu zdravlja VPŽ izdvojit ćemo 250.000 eura. Istodobno, obnovit ćemo ambulantu u Mikleušu i sufinancirati projektnu dokumentaciju za novu ambulantu Doma zdravlja u Pitomači gdje bi s gradnjom krenuli 2026. Osim toga, planirana je i gradnja Zavoda za hitnu medicinu VPŽ, u vrijednosti od 5.000.000 eura. Taj projekt planiramo već neko vrijeme, a gradit ćemo ga kroz kreditno zaduženje Virovitičko-podravske županije, sredstva Ministarstva zdravstva i decentralizirana sredstva – rekao je Andrović.
U Proračunu za iduću godinu su i sredstva za javni prijevoz stanovnika županije, sredstva za sufinanciranje radova na izgradnji Centra za starije osobe u Voćinu, nastavak radova na izgradnji Centra za kulturu zdravlja Dvorac Janković u Cabuni, rad udruga i djelovanje mladih, stipendije za deficitarna zanimanja, stipendije studentima, sufinanciranje prijevoza učenika željeznicom, sufinanciranje rada Veleučilišta u Virovitici, sufinanciranje rada Sportske zajednice VPŽ i Školskog sportskog saveza, školskih centara izvrsnosti, sufinanciranje kamata na stambene kredite liječnika, rad vatrogasne zajednice VPŽ, poticanje rada DVD-ova, HGSS-a, prevencije ovisnosti, financiranje rada nacionalnih manjina i predstavnika nacionalnih manjina, poticanje obrtništva, potpore Hrvatima izvan Domovine, sufinanciranje rada Kazališta Virovitice, Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica kroz projekt „Potrubi za knjigu“. Osim toga, vijećnici Županijske skupštine, prihvatili su oporbeni amandman Željke Baričević koji se odnosio na povećanje sredstava za natjecanja za osnovne i srednje škole. Tako je za nagrađivanje izvrsnosti izdvojeno dodatnih 6 tisuća eura.
U sklopu aktualnog sata bilo je riječi o nizu tema, među kojima i velikom broju odgoda upisa učenika u prvi razred. Pročelnica za obrazovanje, kulturu i sport Martina Bunić istaknula je kako je to problem na području cijele Hrvatske pa tako i u Virovitičko-podravskoj županiji.
– Ove godine doneseno je 71 rješenje o odgodi upisa, a broj rješenja o primjerenom programu je čak 175, dakle, nikad više. Najčešće vrste teškoća kod učenika su oštećenje jezično-govorne glasovne komunikacije i specifične teškoće u učenju, intelektualne teškoće i skupine te poremećaji u ponašanju i oštećenja mentalnog zdravlja. Takva je nažalost situacija u većini županija. Mi smo se naravno posvetili toj problematici i pokušali utvrditi što kao Županija možemo učiniti po tom pitanju jer na 606 upisanih učenika prvih razreda osnovne škole, 71, kojima je određena odgoda, je uistinu puno i zabrinjavajuće. Pokušali smo putem članaka i javnih objava objasniti korake do donošenja rješenja, ukazati roditeljima na stručnu pomoć i podršku u određenim javnim institucijama kao i ranu intervenciju, ali i prihvaćanje od roditelja, koje bitno može utjecati na smanjivanje određenih poteškoća. Ključni problem je nedostatak stručnjaka za rane intervencije u predškolskom odgoju, ali i kasnije. To je problem s kojim se većina roditelja suočava – rekla je pročelnica Bunić, dodavši da je Županija i ove godine osigurala pomoćnike u nastavi svim učenicima kojima su oni rješenjem određeni, pa čak i ustanovama kojima nisu osnivači, kao što su Katolička osnovna škola u Virovitici i Centar za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku dr. Terezija Salaj Rakić koju pohađa učenik iz Voćina i kojemu su osigurali pratnju za vrijeme putovanja, ali i pomoć za vrijeme boravka u Centru.
– Također razmatramo financijsku pomoć roditeljima prilikom odlaska kod stručnjaka određenog profila kao npr. logopeda za što bi Županija izdvojila sredstva. Sve to je poprilično otežano jer nema dovoljno stručnjaka koji su nam potrebni. Moram napomenuti da cjelodnevne škole i škole koje imaju produženi boravak učenicima s teškoćama pružaju određenu dodatnu sigurnost i podršku za vrijeme dok su njihovi roditelji na radnom mjestu, i ne samo takvim učenicima nego i svima ostalima da različiti vanjski čimbenici ili nekvalitetno korištenje slobodnog vremena i prevelika upotreba tehnologije ne utječu na razvoj djeteta. U projekt Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske uključivali smo uz darovite učenike i učenike s teškoćama, a pružamo im takvu priliku i u nastavku rada ispostave Regionalnog znanstvenog centra u Osnovnoj školi Suhopolje. Nadamo se da će određeni dio svega navedenog barem malo utjecati na poboljšanje trenutačnog stanja i naravno da ćemo i dalje raditi na tome, kao i na uvođenju novih mjera potpore – rekla je pročelnica Bunić.
Županu Igoru Androviću postavljeno je pitanje o ostvarivosti projekta sušionice povrća. Župan je rekao kako je VPŽ napravila sve preduvjete za izgradnju sušionice u poduzetničkoj zoni 2 u Virovitici te da je spremno 103 tisuće kvadrata zemljišta i građevinska dozvola. Dodao je kako je ideja za projekt nastala u suradnji s tvrtkom Podravka kojoj je nakon ishodovanja građevinske dozvole poslano pismo namjere s tehničkom dokumentacijom.
– Međutim do danas nismo dobili od njih odgovore, ali to ne znači da su oni jedini ti koji mogu i trebaju biti investitori. Dobio sam poziv od nekih drugih mogućih investitora s kojima trebamo održati sastanak nakon Nove godine, pa ćemo vidjeti ako nije Podravka zainteresirana, što oni nikad nisu rekli da nisu, ali nisu ni rekli niti da jesu, postoje li drugi investitori koji će ići u izgradnju sušionice povrća. Ono što je bitno, da smo mi sve preduvjete napravili, da smo jedini u Hrvatskoj koji smo ishodili dozvolu, koji imamo preduvjete za izgradnju. Nama građevinska dozvola vrijedi tri godine, dakle do kraja 2026. godine. Tako da tu postoji vremenski period i za očitovanje i moguću realizaciju Podravke ili nekog drugog. Očekujemo da ćemo kroz iduće dvije godine, koliko vrijedi građevinska dozvola pronaći adekvatnog investitora koji će ući u izgradnju sušionice povrća i samim time doprinijeti puno toga dobroga, ne samo za našu županiju, već bi rekao i za Slavoniju i Podravinu – istaknuo je župan Andrović.
Jedno od pitanja na aktualnom satu odnosilo se i na kašnjenje radova na izgradnji brze ceste. Župan Andrović je, odgovarajući na pitanje, istaknuo kako su investitor na projektu Hrvatske ceste, a ne Virovitičko-podravska županija, te kako oni komuniciraju s izvođačem radova za sve vezano uz projekt, pa tako i oko produženja radova.
– Imam informaciju kao i vi da su radovi na jednom dijelu produženi do 5. mjeseca 2025. godine. Prema komunikaciji sa Hrvatskim cestama mogu reći da radovi idu dosta dobro, a kao razlog produženja radova navode probleme koje su imali zbog kišnih dana kada nisu mogli raditi. Radovi ne stoje, napreduju. Mehanizacija je svakodnevno na dionici i od Virovitice do Špišić Bukovice i na čvorištima. Ono što je dobro je to što je već potpisan ugovor s izvođačima za dionicu Bjelovar – Bulinac tako da uskoro očekujemo da krene izgradnja. Ostaje još onda dionica od Bulinca do Špišić Bukovice, to je nekih 25 kilometara. Tu će se isto raditi na dokazu pravnog interesa i izvlaštenja pa da i tu ishodimo građevinsku dozvolu – rekao je Andrović dodavši da vjeruje da će planirana brza cesta biti gotova u predviđenim rokovima kroz tri do četiri godine.
– Sredstva su osigurana u državnom proračunu i financiranje u ovom slučaju nije problem. Najveća je problematika oko dokumentacije, dokaza pravnog interesa, izvlaštenja, ali radi se na tome. Mislim da je ovo produženje od par mjeseci normalno u ovakvim zahtjevnim građevinama, pogotovo ako je bilo određenih vremenskih neprilika. Vjerujem da će u ovom roku koji su si sada sami zadali, a to je svibanj 2025. svi radovi na ovoj prvoj dionici biti gotovi – rekao je župan.
Vijećnike je zanimalo i u kojoj je fazi rješavanje imovinsko-pravnih odnosa vezano za izgradnju otpremnog plinovoda od plinske stanice Dravica u Čađavici do plinske stanice Kalinovac te izgradnja brze ceste Suhopolje – Slatina.
Prema riječima pročelnice za graditeljstvo, zaštitu okoliša i imovinsko-pravne poslove Zorice Hegedušić dovršeni su svi postupci osiguranja dokaza za 16 katastarskih općina u županiji i dostavljeni vlasnicima.
– U tijeku je postupak nepotpunog izvlaštenja. Ina je ovaj mjesec dostavila zahtjeve za ukupno osam katastarskih općina i najavila dostavu preostalih osam u siječnju 2025. godine. Provest će se usmene rasprave sa svim vlasnicima koji onda imaju mogućnost, kao i u svim postupcima, prihvatiti tu cijenu ili ne, a onda će se ići na dodatno vještačanje. No vjerujemo da će se svi postupci brzo privesti kraju – rekla je Hegedušić i dodala kako se kod rješavanja imovinsko-pravih odnosa radi izgradnje brze ceste Suhopolje – Slatina trenutno provode postupci osiguranja dokaza o stanju vrijednosti nekretnina.
– Ovaj tjedan, konkretno 17. prosinca, proveden je očevid za 268 katastarskih čestica u katastarskoj općini Bakić, dok se danas provodi za preostale 263 čestice u katastarskoj općini Gornji Miholjac. Na očevidu su nazočni vlasnici zemljišta, vještaci geodetske, građevinske i poljpoprivredne struke. Oni će također dobiti oko 30 dana da izrade procijenjene elaborate koji će se odmah po zaprimanju u Županiji proslijediti vlasnicima – rekla je Hegedušić.
Sjednicom je predsjedao Dinko Begović, a nazočili su joj i zamjenici župana Marijo Klement i Igor Pavković, pročelnici, ravnatelji i direktori županijskih institucija. (icv.hr, mp, vpz.hr; Foto: K. Toplak, A. Zeko)
Foto:
Trgovina Megamont na adresi Ulica bana Jelačića 2 Slatina ima sve, ''od igle do lokomotive''! Što to trgovina Megamont Slatina nudi pogledajte na MEGAMONT.