Foto: K. Toplak
Loša vijest za spavalice, u nedjelju, 31. ožujka spavat će kraće – osim ako se prethodne večeri ne natjeraju ranije otići u krevet – jer toga se dana sat pomiče unaprijed. U noći sa subote na nedjelju u dva sata kazaljke ćemo pomaknuti na tri, kako bismo ‘uskočili’ u ljetno računanje vremena.
Uredbom Vlade Republike Hrvatske određeno je da će ljetno računanje vremena završiti 27. listopada u tri sata, tako što će se pomicanjem za jedan sat unatrag vrijeme u 3 sata računati kao 2 sata. No, što nam se do tada mijenja?
Iako se već nekoliko godina obveza paljenja, odnosno gašenja dnevnih ili kratkih svjetala na automobilima ne podudara sa smjenom ljetnog i zimskog računanja vremena, ovoga se proljeća to događa gotovo istoga dana, samo biste se jednoga dana, u nedjelju, za ljetnog računanja vremena mogli naći u problemu zaustavi li vas prometni policajac jer ste na automobilu zaboravili upaliti dnevna svjetla.
Naime, u članku 102. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 70/2019), na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla u razdoblju od 1. studenog do 31. ožujka. Motocikli i mopedi cijele godine moraju imati upaljena svijetla za vrijeme vožnje pa se njihovim vozačima ovdje ništa ne mijenja. Ipak, bez obzira što od ponedjeljka više nećete morati voditi brigu o svjetlima danju (noću i u uvjetima smanjene vidljivosti ona su i dalje obavezna), savjetujemo vam da i dalje zadržite naviku paljenja dnevnih svjetala, prenosi Večernji list.
Automobil s upaljenim svjetlima i u ovom je dijelu godine, bez obzira na više sunca i prirodne svjetlosti, puno uočljiviji od vozila bez svjetala, pogotovo ako je sive, srebrne ili bijele boje, a takvi su danas u većini. Ušteda koju ćete postići ‘prištedite’ li svjetla zaista je mizerna, pogotovo usporedi li se s većim izgledima za prometnu nesreću. (vecernji.hr)
Klikom na reklame pomažete kvalitetnijem radu Domovina neta. Hvala!