Već tradicionalno, 19. godinu zaredom udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta, kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Tim povodom u školskim se ustanovama održavaju razna edukativna predavanja, a jedno takvo održano je i u Učeničkom domu u Virovitici na kojemu je učenicima o toj temi govorila policijska službenica za prevenciju PU virovitičko-podravske Ana Kratohvil Katić koja je istaknula da je u Hrvatskoj do sad zabilježeno preko 2000 slučajeva zlouporabe online tehnologije u svrhu nasilja prema maloljetnicima. Uvodni dio održala je odgajateljica u Učeničkom domu Suzana Sokele, dok je predavanje održala policijska službenica za prevenciju PU virovitičko-podravske Ana Kratohvil Katić na temu „Nasilje putem interneta i mobitela“, gdje je tom prigodom učenicima predstavljena kampanja MUP-a RH pod nazivom „Nemoj postati lovina“.
– „Nemoj postati lovina“, akcija je MUP-a upućena djeci i roditeljima koji su sve češće žrtve seksualnih predatora na internetu – rekla nam je Ana Kratohvil Katić, napomenuvši pri tom da uglavnom maloljetnici posjeduju znanje rukovanja informatičkim sredstvima, u velikom broju više nego njihovi roditelji.
– Nažalost shodno njihovoj dobi i znatiželji maloljetnici često uskaču u zamke tih internetskih predatora, a roditelji ili to ne znaju ili nisu svjesni u šta su njihova djeca zapala, a kada to saznaju često zna biti i prekasno. Akcija MUP-a „Nemoj postati lovina“ upravo je upozorenje i djeci i roditeljima, ali i naputak kako da se od istoga obrane i što točno poduzeti ako se takav pokušaj nasilja dogodi. Ako bi primili prijeteću, uznemirujuću ili seksualno neprimjerenu poruku, prvo bi trebalo napraviti snimku zaslona mobitela ili računala, ovisno na čemu je takva poruka primljena. Na taj način predočiti će se dokaz policiji i uputiti ih gdje se ta poruka nalazi. Policija posjeduje aplikaciju pod nazivom „red button“ odnosno online prijavu zlostavljanja djeteta. Policija koja je posebno educirana za postupanje u zaštiti djece će vrlo ozbiljno shvatiti svaku prijavu i poduzeti sve radnje za koje je ovlaštena kako bi spriječila zlostavljanje djeteta. Osim toga policiji se u takvim slučajevima može obratiti i pozivom na broj 192, gdje će vas dežurni operateri preusmjeriti na stručno osposobljenog policijskog službenika, a također i slanjem e-mail poruke na web adresu policije, te dolaskom u najbližu policijsku postaju ili policijsku upravu. U svakom slučaju od iznimne je važnosti prijaviti svaki slučaj takve vrste nasilja – rekla je policijska službenica za prevenciju PU virovitičko-podravske Ana Kratohvil Katić. (icv.hr, bs)
AUTOŠKOLA ZEBRA
Svi zainteresirani mogu nas posjetiti u Ulici bana Josipa Jelačića 37 (kod Doma zdravlja) u Slatini ili nas kontaktirati na broj telefona 033-551-000 ili brojeve mobitela 091-6050-334 i 098-918-6543. Očekujemo Vas i radujemo se Vašem dolasku! Pratite nas na internet stranici autoskolazebra.hr i Facebook stranici Autoškola Zebra Slatina
''Duh Slatine'' obrt za knjigovodstvo, računovodstvo i poslovno savjetovanje. Sve potrebne informacije možete zatražiti na broj mobitela 097/708-6875 ili na e-mail duh.slatine@gmail.com, te na Facebook stranici ''Duh Slatine''
Klikom na reklamu ispod pomažete kvalitetnijem radu Domovina neta. Hvala!
⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩