Nema više ni traga od impresivne zgrade pogona nekadašnjeg diva slatinske drvne industrije “Gaj” u Mikleušu, koja je na zanimljivoj lokaciji usred mjesta plijenila poglede vozača i putnika koji su Podravskom magistralom putovali kroz Mikleuš. U tom pogonu proizvodili su se donji dijelovi obuće, prerađivao se grab za izradu čunkova za tkalačke stanove Slovencima i Talijanima, proizvodili su se neki plastični dijelovi za kragujevačku autoindustriju Crvenu zastavu. Godine 2002. došlo je do zatvaranja pogona, poslije ga je u najam uzeo privatnik Slobodan Perić, a 2004. godine sve je zatvoreno. Prije nekoliko godina pogon su kupili privatni poduzetnici Goran Čuča iz Slatine i Dražen Rončević iz Virovitice, suvlasnici virovitičke tvrtke God. U mikleuškom je pogonu Gaja svojedobno radilo 450 stalno zaposlenih radnika i oko 50 sezonaca.
– Svima nama bio je ponos imati ovakav pogon u mjestu, jer gotovo nema kuće iz koje netko nije radio u njemu - kaže načelnik općine Mikleuš Milan Dundović.
– Bilo je kućanstava iz kojih su svi punoljetni radnosposobni radili u “Gaju”. Selo i okolica su napredovali, a danas je drukčije. Jedine dvije tvrtke koje zapošljavaju radnike na području općine su Pilana Jaklić u Četekovcu, koja zapošljava 35 radnika, i mikleuški Gumaplast, koji proizvodi donje dijelove obuće. I sada bi za općinu i za ljude u selu bilo najbolje da se otvori neki pogon i da se zaposli određeni broj mještana - dodaje.
Mikleušani s nepovjerenjem promatraju što se događa, jer ni do sada nisu mogli utjecati na (ne)mogućnost održavanja vlastite egzistencije, ni na izgled središta svoga mjesta.
– Samo uništavaju i ruše, a ništa se novo ne gradi. Ostat će prazno, možda će prodati zemljište. Ne misli taj ništa raditi kad ruši ono što je bilo - neki su od komentara stanovnika Mikleuša na rušilačke aktivnosti u njihovu mjestu.
Dražen Rončević, suvlasnik ruševnog i sada već srušenog pogona, kaže da je prvi zadatak vlasnika pripremiti zemljište za nove objekte, a to znači potpuno ukloniti nekadašnje hale i njihove temelje, jer nekadašnji koncept hala ne odgovara današnjim uvjetima posla. Osim toga, one su svakako već propale zbog starosti i neodržavanja.
– Premda ništa još nije definitivno određeno, u Mikleušu planiramo izgraditi energanu na drvnu biomasu snage 3 MW i sušare za dvije-tri tisuće kubika. Međutim, prvo moramo utvrdi sve tražene uvjete i vidjeti što možemo učiniti. Budući da je u Mikleušu riječ o značajnijim projektima, očekujemo pomoć EU fondova, a nastojat ćemo definirati i odnose s njemačkim partnerom. Trenutačno radimo na pripremi potrebne dokumentacije i očekujemo da će sljedeće godine početi gradnja. Planiramo i zapošljavanja, ali za sada je još prerano govoriti o tome - rekao nam je Rončević. (Petar Žarković-Glas Slavonije)
Prije nekoliko godina pogon su kupili privatni poduzetnici Goran Čuča iz Slatine i Dražen Rončević iz Virovitice.
Zamolba
Dragi čitatelji molimo Vas da ponekad kliknete na reklamu ispod članka.
Vas to neće koštati ništa, a nama će nešto značiti. Hvala unaprijed!
(Domovina net)
⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩