Domovina net: Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com
Na području grada Slatine nalaze se velike površine obradivog poljoprivrednog zemljišta zahvaljujući čemu postoji mogućnost uzgoja različitih poljoprivrednih kultura i bavljenja različitim poljoprivrednim granama (npr. vinogradarstvo, voćarstvo, stočarstvo, ratarstvo). Analizom stanja je utvrđeno da na područja grada Slatine postoji velik broj poljoprivrednih proizvođača, te da je poljoprivreda značajan izvor prihoda i zapošljavanja za lokalno stanovništvo. Ovaj cilj će se realizirati kroz tri razvojna prioriteta i mjere koji će biti usmjereni na jačanje poljoprivrednih i nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima te poboljšanje kvalitete infrastrukture u ruralnim naseljima.
Planirana su ulaganja u razvoj ruralnog prostora u iznosu od 20.000.000 kuna. Poticat će se razvoj poljoprivrednih djelatnosti veće dodane vrijednosti, razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima, unaprjeđenje komunalne i društvene infrastrukture te revitalizacija tradicijske, kulturne i prirodne baštine slatinskog zavičaja.
Jedan od najboljih primjera poticanja tradicijske, kulturne i prirodne baštine slatinskog zavičaja je i ponovno započeta proizvodnja prvog hrvatskog pjenušca, proizvedenog u Slatini. U vinariji Stari podrum u Slatini ove godine je flaširano 1864 boce pjenušca „Slatinski biser“. Broj 1864 simbolizira godinu kada je prvi put pokrenuta proizvodnja prvog hrvatskog pjenušca u Slatini.
Pripremaju se projekti izgradnje vodoopskrbnog sustava u ruralnim naseljima i unaprjeđenje prometne infrastrukture u ruralnim područjima, te obnova mjesnih domova i sportskih prostora – Bakić, Kozice, Sladojevci, Medinci, Markovo i Novi Senkovac.
Poticati će se ekološka poljoprivreda i jačanje sustava zaštite od elementarnih nepogoda i edukacija za poljoprivrednike za zajednički nastup na tržištu.
Planira se revitalizacija ruralnih područja kroz razvoj drugih djelatnosti osim poljoprivrede, a za koje postoje neiskorišteni razvojni potencijali (npr. drvna industrija, ruralni turizam, obrtništvo).
NACIONALNA RAZINA
Naš strateški cilj „Poticanje ruralnog razvoja“ usklađen je sa mjerama HDZ – a i Vlade Republike Hrvatske u kojima je predviđeno više od 18 milijardi kuna investicija u pet slavonskih županija:
Ulaganja europskim sredstvima
U tom kontekstu svakako vrijedi izdvojiti „Projekt Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem“, kojim će se iz EU fondova osigurati 2,5 milijardi eura (18,75 milijardi kuna) isključivo za projekte na području pet slavonskih županija. Radi se o sredstvima za ulaganja u poduzetništvo, poljoprivredu, obrazovanje, zdravstvo, istraživanje i razvoj, vodoopskrbu i odvodnju, kulturnu i prirodnu baštinu, promet i energetiku, a povući će se u okviru postojećih operativnih programa EU i Programa ruralnog razvoja u financijskom razdoblju 2014.-2020.
Koliko je Vlada odgovorno krenula u realizaciju „Projekta“, potvrđuje podatak da je u njegovom okviru do sada već ugovoreno 420 milijuna kuna, i to kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija te kroz Program ruralnog razvoja
Paket mjera za suzbijanje iseljavanja
Ovim projektom Vlada pokazuje da Hrvatska nije samo Zagreb i da je ravnomjeran regionalni razvoj nužan – od Prevlake pa do Dunava, od Međimurja preko Like do Istre i otoka. I to ne samo u cilju razvoja poljoprivrede, infrastrukture te malog i srednjeg poduzetništva, nego i kao paket mjera za suzbijanje iseljavanja.
Vratiti dostojanstvo žitnici Hrvatske
Slavonija je zadnjih godina pretrpjela velika iseljavanja mladih ljudi, a ovim ih velikim i važnim projektom želimo vratiti na područje Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema, omogućiti im nova radna mjesta te pokrenuti rast i razvoj gospodarstva u tim krajevima. Cilj je zaustaviti negativan demografski trend u istočnoj Hrvatskoj i vratiti dostojanstvo nekadašnjoj zlatnoj žitnici Hrvatske.
Osim novca – i niz poticajnih mjera
„Projekt Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem“ nisu samo sredstva koja ćemo povući iz EU fondova, nego on uključuje i niz novih mjera, kao što su prednost projekata iz manje razvijenih županija pri sufinanciranju putem izravnih dodjela ili dodatni bodovi prilikom odabira projekata s tih područja u otvorenim postupcima dodjele bespovratnih sredstava.
Kako bi se omogućilo brže i učinkovitije korištenje europskih strukturnih i investicijskih fondova, u okviru „Projekta Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem“ očekuje se i izrada novog modela indeksa razvijenosti, mape siromaštva i indeksa višestruke deprivacije te analitičke podloge za redefiniranje statističkih regija u novom financijskom razdoblju.
Zasebni operativni program EU
Jedan od važnijih ciljeva „Projekta“ jest i stvoriti preduvjete za uvođenje zasebnoga (regionalnog) ‘Operativnog programa za područje Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema’ u sljedećem financijskom razdoblju Europske unije od 2021. do 2027. godine.
Koliko se „Projektu“ ozbiljno pristupa, svjedoči i to što je Vlada osnovala Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem kojim osobno predsjeda predsjednik Vlade Andrej Plenković.
LAG MARINIANIS DOBIO GOTOVO 1.000.000 EURA
Najbolji primjer navedenoga je LAG – Marinianis kojemu je dodijeljeno gotovo milijun eura. Sredstva koja su dodijeljena LAG – u, služiti će za provedbu Lokalne razvojne strategije, što podrazumijeva da će za trošenje dobivenih sredstava LAG raspisati natječaj na koji će se moći javiti OPG – i sa područja LAG – a Marinianis, odnosno Grada Slatine i četiri susjedne općine, Voćin, Čađavica, Nova Bukovica i Sopje. Osim toga, natječajem će se financirati i izgradnja mjesnih domova, nogostupa i dječjih igrališta također na području koje pokriva LAG Marinianis.
U odnosu na nacionalnu razinu, cilj, provedeni i planirani projekti su u skladu s nizom strateških dokumenata te su na taj način relevantni i ostvarivi.
Po prvi puta u povijesti Virovitičko – podravska županija ima svog ministra poljoprivrede koji se obvezao svojim ljudima pružiti punu podršku. Takvu priliku ne smijemo propustiti! (ivanrostas.eu)
Lokalni izbori 2017.-Biram sigurno, biraj i TI!
Zamolba
Dragi čitatelji molimo Vas da ponekad kliknete na reklamu ispod članka.Vas to neće koštati ništa, a nama će nešto značiti. Hvala unaprijed!
(Domovina net)
⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩