četvrtak, 1. rujna 2016.

Ivan Roštaš : "Gospodarstvo i nova radna mjesta su prioritet"

Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com



Slatina danas obilježava 719 godina od prvoga spomena gradskog imena u jednom pisanom povijesnom dokumentu, a to je bio i povod da se 1. rujna slavi kao Dan grada. Budući da je obilježavanje Dana grada uvijek posebna prigoda za rekapitulaciju rada i aktivnosti gradske uprave, ustanova Grada, udruga i svih dionika gospodarskog i društvenog života, o svemu tome razgovarali smo s gradonačelnikom Ivanom Roštašem.

Koji su najznačajniji događaji obilježili godinu od lanjske proslave Dana grada?

S obzirom na to da nam je razvoj gospodarskog sektora i otvaranje novih radnih mjesta temeljna odrednica i prvi prioritet u radu, najvažnijim događajima koji su obilježili godinu od lanjske gradske svečanosti smatram uspjehe naših poduzetnika i investitora koji su odabrali Slatinu za svoja ulaganja, ali i onih koji grade i osuvremenjuju svoje proizvodne pogone ili najavljuju proširenje svojih proizvodnih kapaciteta.

-Grade se pogoni

Tijekom ove godine tvrtka Biointegra izgradila je bioplinsko postrojenje u Poduzetničkoj zoni Kućanica-Medinci snage 2 MW, projekt vrijedan oko šest milijuna eura. Energana je počela s probnim radom, a službeno puštanje u rad i početak proizvodnje očekujemo do kraja godine. Biointegra najavljuje u sljedećoj godini gradnju i pogona za obradu biootpada, a već su počeli pripremni radovi na izgradnji još jednog bioplinskog postrojenja u toj poduzetničkoj zoni tvrtke “Bioplin proizvodnja”, snage 1 MW, uz koju će biti izgrađeni staklenici za povrtlarsku proizvodnju. U prijašnjim objektima Elektromaterijala novoosnovana tvrtka ANKA njemačkog investitora uložila je milijun eura u pogon za proizvodnju specijaliziranih luksuznih prikolica i metalnih konstrukcija. Tvrtka trenutačno zapošljava 14 radnika, a vlasnik najavljuje proširenje proizvodnih kapaciteta i povećanje proizvodnje s novim. Tvrtka Slavonski hrast, koja se bavi preradom drveta i trenutačno zapošljava 42 osobe, gradi novu halu za proširenje pogona i povećanje proizvodnih kapaciteta, kao i u novoizgrađenim pogonima tvrtke Drvo trgovina u poduzetničkoj zoni Turbina 2, u kojima trenutačno radi više od sto zaposlenika. U prehrambenoj industriji moram spomenuti nove suvremene pogone tvrtke Marinada, u kojima je prošle godine otvoren značajan broj novih radnih mjesta pa tvrtka sada zapošljava više od 200 radnika, te Mesopreradu sa 60 zaposlenika, koja također ima tendenciju povećanja broja zaposlenih. Postojeće objekte nekadašnje tvrtke Farma Senkovac kupila je tvrtka Agrologistika d.o.o. i u njima započela organizaciju nove proizvodnje, koja će potaknuti i nova zapošljavanja. Prema svemu što je na gospodarskom planu u Slatini dosad napravljeno i što planiraju uložiti vlasnici već postojećih, ali i novih tvrtki i proizvodnih pogona u izgradnji, možemo realno očekivati u idućem razdoblju nastavak dosadašnjeg trenda otvaranja stotinjak novih radnih mjesta godišnje.

-Na redu aglomeracija

Grad i dalje ulaže značajna sredstva u poboljšanje prometne infrastrukture. Možete li nabrojiti neke projekte koji pridonose ili će pridonijeti sigurnijem i kvalitetnijem životu u Slatini?

Prometnu infrastrukturu smatramo bitnom za gospodarski razvoj, ali i za povećanje kvalitete života i sigurnosti u prometu naših građana. Zato smo počeli radove na sanaciji Strossmayerove ulice, koji obuhvaćaju proširenje i zamjenu kolničke konstrukcije postojeće ceste, gradnju nogostupa i parkirališta u vrijednosti 580.000 kuna. U pripremi je rekonstrukcija 400 metara Sunčane ulice u vrijednosti oko 600.000 kuna, gradnja ceste do prigradskog naselja Golenić, gradnja kružnog raskrižja na slatinskoj obilaznici kod poduzetničkih zona Turbina 1 i 2 te gradnja ulazne ceste u Poduzetničkoj zoni Turbina 3. Radi povećanja sigurnosti prometa i pješaka grade se nogostupi u Slatini i prigradskim naseljima te se postavljaju pozivni pješački semafori i svjetleće oznake pješačkih prijelaza.

Posljednjih je godina na području Slatine završeno više kapitalnih projekata izgradnje vodnogospodarskih objekata za obranu od bujičnih poplava i objekata vodoopskrbe, što dalje slijedi po tom pitanju?

Osim već izgrađenih akumulacija Javorice i Slanca, i ove se godine pokazalo da je na području grada nužno izgraditi i preostale planirane objekte, a posebice što prije započeti izgradnju retencije Stublovac. Tijekom jeseni 2015. i proljeća 2016. godine Hrvatske su vode izradile idejne projekte i pribavile sve potrebne posebne uvjete za uređenje toka na potoku Stublovac i dijela potoka Potočani te izgradnju retencije Stublovac. Ona će biti smještena u šumskom području oko 500 metara južno od Stublovačke ulice, a ima ulogu zaštite od poplava istočnog dijela grada. Planirani volumen retencije Stublovac iznosi 147.500 prostornih metara vode. Ona će spriječiti poplave i štete koje zbog njih nastaju na stambenim i gospodarskim objektima te poljoprivrednim površinama. Želim istaknuti da je u djelatnosti vodoopskrbe i odvodnje u pripremi izrada projektne dokumentacije vrijedne 3,2 milijuna kuna za projekt Aglomeracija Slatina, koji obuhvaća izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda te nedostajuće kanalizacijske mreže u Slatini i prigradskim naseljima. Projekt u cijelosti vrijedan je oko 150 milijuna kuna, a trebao bi biti realiziran do 2020. godine. Zaključenim Dodatkom ugovora o projektiranju ukupna duljina trase vodova koji se projektiraju iznosi 53 kilometra. Vrijednost projektne dokumentacije povećana je na 4 milijuna kuna, a izvori financiranja su EU 85 posto i Komrad d.o.o. 15 posto. Izrađeni su idejni projekti i pribavljeni uvjeti za izgradnju nedostajuće kanalizacije na području grada Slatine i prigradskih naselja Bakić, Kozice, Markovo, Medinci, Novi Senkovac i Sladojevci te izgradnju pročistača otpadnih voda. Također se projektira i rekonstrukcija vodovodne i kanalizacijske mreže u središnjem dijelu grada Slatine, koju je zbog starosti i čestih kvarova potrebno zamijeniti novom mrežom. Projektira se nova vodosprema u Slatini i vodovod za prigradsko naselje Lukavac.

-Obnovom do ušteda

Kako se u Slatini realiziraju projekti energetske obnove?

Prije nekoliko dana završeni su radovi na energetskoj obnovi vanjske ovojnice zgrade Dječjeg vrtića Zeko, u sklopu kojih je izvedena toplinska izolacija vanjskih zidova i krovišta te su ugrađeni novi prozori, vrata i staklene stijene sa zaštitom od sunca. U pripremi je energetska obnova zgrade Jaslica pri Dječjem vrtiću Zeko, energetska obnovu zgrade Pučkog otvorenog učilišta i Gradske knjižnice i čitaonice Slatina.
Dosad je već završena energetska obnova vanjske stolarije na zgradi Doma zdravlja te obnova stolarije, pročelja i unutarnje rasvjete na zgradi Srednje škole Marka Marulića. Sve su to milijunska ulaganja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Županije i Grada. Iz pilot-projekta energetske obnove zgrada namijenjenih odgoju i obrazovanju Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, odobreno je 90-postotno financiranje energetske obnove osnovnoškolskih zgrada u Slatini. Očekujemo da ćemo energetskom obnovom tih ustanova postići više nego značajne uštede na troškovima energenata. Slijedi nam i rekonstrukcija mjesnih domova u prigradskim naseljima Donji Meljani i Radosavci. Ovom prigodom želim zahvaliti svima koji svojim radom i znanjem pridonose razvoju i boljitku našega grada, a posebno ustanovama, udrugama, športskim klubovima i pojedincima te sponzorima koji su svojim radom, zalaganjem i sponzorstvom pridonijeli da ovogodišnji program obilježavanja Dana grada bude izrazito bogat i sadržajan. I na kraju upućujem čestitke svim dobitnicima ovogodišnjih javnih priznanja, a svim građanima Slatine i prigradskih naselja čestitam Dan grada i 719. obljetnicu prvog pisanog spomena imena Slatine.(Petar Žarković-Glas Slavonije)

STALNI POSTAV MUZEJA
“Svakako moramo biti ponosni što je nakon petnaestak godina sustavne rekonstrukcije zgrade Starog kotara, u koju je dosad uloženo 13 milijuna kuna, Slatina dobila stalni postav Zavičajnog muzeja, koji je građu prikupljao tridesetak godina. I ove godine uz sredstva Grada Slatine odobrena su i financijska sredstva Ministarstva kulture u vrijednosti od 500.000 kuna kojima Zavičajni muzej uređuje prostor muzejskog depoa”, kaže gradonačelnik.

NOVA FONTANA U CENTRU
“Upravo ovih dana završeni su radovi na prvoj etapi rekonstrukcije trga s fontanom u središtu Slatine, čime je grad dobio još atraktivniji, urbani izgled. Rekonstruirani su pješački dio trga i fontana sa strojarnicom, iznad koje sada imamo stalnu ljetnu pozornicu, a u drugoj fazi slijedi rekonstrukcija platoa s ljetnim terasama i proširenje pješačkih površina prema šetnici”, naglasio je Roštaš.

(foto Domovina net;DF)


 

-Zamolba
Poštovani čitatelji, molimo Vas da pokoji put kliknete na reklamu ispod članka i iznad loga. Vas to neće koštati ništa, a nama će puno značiti. Hvala unaprijed. 
(Domovina. net)