srijeda, 6. srpnja 2016.

U Orahovici se susreli mali Romi

Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com




Ove se godine navršava 31 godina od početka kontinuiranoga djelovanja Crkve u Hrvatskoj za Rome. Katolička Crkva skrbi se o Romima diljem Hrvatske posredovanjem tijela Hrvatske biskupske konferencije. Uz biskupijske povjerenike svećenike, članovi su i profesori i ostali senzibilizirani za tu tzv. rubnu skupinu u društvu, a glavna inicijatorica je časna sestra Karolina Miljak (63) iz družbe Klanjateljica krvi Kristove, nacionalna ravnateljica za pastoral Roma HBK-a.

-Bez dekreta

Jedan od najvećih projekata u okviru sustavne brige Crkve koja podiže dostojanstvo Roma, pokrenut prije 21 godinu, jest program Romske odgojne zajednica (ROZ) koja pomaže u odgoju i pouci romske djece.

- Cilj je ROZ-a integrirati djecu iz različitih krajeva da se prepoznaju kao pripadnici iste zajednice. U ROZ-u bude i djece koja nisu Romi. To je interkulturni projekt. Ljeti u pastoralnom centru ili domu u biskupijama organiziraju tjedni boravak za djecu, s misom, molitvom i radionicama. Bili su u Baškim Oštarijama i Belom Manastiru. Prošlo ljeto Crveni križ Pakraca svoju zgradu na Viru ustupio je zagrebačkom i sisačkom Caritasu, a oni su to dali za susret ROZ-a - pojašnjava inicijatorica cijele priče, sestra Karolina Miljak.

Prvi susret održan je u Domu za djevojke u Opatičkoj ulici u Zagrebu 1994., a potom svake godine u drugom gradu. Ove godine odredište je Orahovica.

- Kada sam završila studij, u crkvi sam uočila mnogo Roma kako dolaze na misu, što me jako iznenadilo i tako sam se počela zanimati za život romskih zajednica u Hrvatskoj. Nitko meni nije naredio ili dao nekakav dekret, ja sam iz čiste ljubavi krenula u ovu priča i danas sam ponosna na sve što sam zajedno za dobrim ljudima iz cijele Hrvatske napravila. Potom sam krenula u obilazak svih romskih zajednica u Hrvatskoj, a prije 20 godina obratio mi se prof. dr. Neven Hrvatić s Katedre za sistematsku pedagogiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s troje studenata koji su željeli pomoći. Tada je nastala prekrasna ekipa i svi koji su došli željeli su ostati s nama raditi. S godinama smo se širili i danas imamo studente, profesore hrvatskoga jezika, zemljopisa, povijesti, vjeroučitelje. Sudjelujemo na nacionalnim i međunarodnim susretima za pastoral Roma, obilazimo Rome, povezujemo se s Caritasima, državnim institucijama, na međunarodnom planu s predsjednicima tih odbora i nacionalnim ravnateljima - kaže sestra Karolina.

- Što se tiče ovih susreta, svake godine smo u drugom gradu, evo ovaj put u prekrasnoj Orahovici, gdje smo fantastično primljeni sa svih strana, od ravnatelja u hostelu Merkur, orahovačkog gradonačelnika do svih ljudi koji nam izlaze u susret. Naš je moto 'Biti zajedno', dakle, nije važno samo obrazovanje Roma nego prije svega da nauče živjeti zajedno u društvenoj zajednici - rekla je sestra Karolina.

-Prvi put asistenti

Kaže kako je najveća pobjeda ovakvih susreta što mladi kada završe program i dalje traže dolazak na susret, pa ime je omogućeno da sudjeluju kako asistenti. Pedagog, prof. Hrvatić, koji je doktorirao o temi “Odgoj i izobrazba Roma u Hrvatskoj”, u ROZ-u je aktivan sa suprugom Melitom i kćerima blizankama Ivanom i Marijom.

- Svatko od nas može i mora dati svoj doprinos u integraciji Roma u zajednicu, a pogotovo djeci prema kojoj smo mi usmjereni. Prvi put ove godine u Orahovici imamo novi segment, a to je sudjelovanje mladih romske populacije kao asistenata koji polako preuzimaju brigu o svojim sunarodnjacima, s namjerom da oni jednog dana budu nositelji razvoja svojih zajednica – kaže Hrvatić. On kao i svi ostali djelatnici u ROZ-u rade potpuno volonterski.(V. Grgurić-Glas Slavonije)