Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com
Podravski zet, vlasnik lanca trgovina srebrom Çem Ustundag krenuo je u projekt razvoja ovčarstva i kvalitetnog kooperantskog odnosa s proizvođačima. Za svoj projekt dobio je podršku i turskog predsjednika Erdoğana, kojem je nedavno u Zagrebu prezentirao svoj projekt.
-S kojim ste ciljem ušli u projekt razvoja ovčarstva u Hrvatskoj? Koji su vam planovi?
– U posao razvoja ovčarstva ušao sam prije tri godine. Nakon što sam prošao teren i napravio analizu, shvatio sam da Hrvatska nije konkurentna na tržištu EU u ovom segmentu. Najviše zbog toga jer se ne zna kojih sve pasmina ima, kojih vrsta janjaca, a kupci u EU i svijetu zahtijevaju točno određene normative u proizvodnji, od vrste pasmine, težine i veličine trupa, glave, buta i dr. EU tržište zahtijeva minimalnu težinu klanja od 40 do 45 kilograma, a to se s pasminama ovaca koje postoje na hrvatskom tržištu ne može postići. Nemamo pasmine ni težine koje su zanimljive europskom tržištu.
Iz tog razloga nije ni bilo organiziranog izvoza. Svojim projektom želim promijeniti stanje u ovčarstvu, da se u uzgoj uvedu visokomesnate pasmine, koje u kratkom vremenu mogu postići poželjnu težinu. Uglavnom se radi o pasmini Ille de France. Ovu pasminu trenutno plasiramo našim kooperantima. Njihovi janjci imaju prirast od 400 do 450 grama po danu, što znači da janjac iz našeg uzgoja već u 50 dana može doći do težine od 25 do 27 kilograma. Nakon te težine odlazi u daljnji tov na naše farme gdje u roku od mjesec do mjesec i pol dana dođe do težine od 45 kilograma. Na taj se način skraćuje postupak tova i janjac već za 3,5 mjeseca ide u klaonicu na obradu.
-Vaša se tvrtka prijavila za kupnju Farme Senkovac u stečaju, te ste postali vlasnici. Koliko ste je platili?
– Za farmu smo platili 3,8 milijuna kuna, ovih dana taj proces završava ulazimo u vlasništvo farme i pripadajućeg poljoprivrednog zemljišta koje nam je potrebno za ispašu stoke i tovnog materijala. S hrvatskim partnerom osnovao sam tvrtku Agrologistika koja je pobijedila na natječaju i zadovoljni smo što ćemo revitalizirati farmu koja će postati centar za uzgoj.
-Koji je plan za Farmu, što želite s njom?
– Farma Senkovac bit će sjedište za tovni materijal koji mi od kooperanata otkupljujemo za daljni tov pod nadzorom muslimanske zajednice, odnosno uz ispunjavanje halal certifikata za uzgoj koji je važan kako za tržište Turske, tako i za plasman na tržište EU. Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja koja ima “GMO free” uzgoj, što je osnova halala. Uzgoj će biti pod nadzorom do 45 kilograma, nakon čega će životinje ići u klaonicu također s halal certifikatom. To praktično znači da ćemo imati dva halal certifikata – jedan za uzgoj i jedan za klanje i proizvodnju po tim standardima, što trenutno nema nitko u EU. Na ovaj način ćemo postati automatski konkurentni jer na tržištu EU postoji ogroman broj trgovaca koji za svoje potrošače traže ovaj certifikat. Dakle, farma Senkovec će biti tovilište za rasplodni materijal i tovilište za muške ovce koje će ići u daljnju obradu i za meso namijenjeno tržištu EU. Ovce koje ćemo uvoziti za obnovu stočnog fonda također ćemo tamo smještati prije isporuke kooperanata kako bi sve bilo pod kontrolom i veterinarskim nadzorom.
-Kad će prve ovce stići na Farmu Senkovac koja je godinama bila prazna.
– Primarno nam je bilo da riješimo vlasničku strukturu. To je sad okončano, a mislim da ćemo za jedno tri mjeseca uvesti prvi kontingent. Već sada imamo interes oko 100 kooperanta – OPG-a koji žele ući u kooperaciju. Tako da moram nabaviti od 5000 do 7000 komada ovaca koje ćemo uvesti i smjestiti na farmu, a potom ih isporučivati kooperantima. Farma je velika, ima 60.000 kvadratnih metara i nećemo odmah ulagati u nekakve luksuzne štale i zgrade. Ovce ne trebaju hotel s 5 zvjezdica. Ići ćemo korak po korak. Prvo želimo napraviti naš centar za uzgoj, edukaciju, te razviti kooperaciju, a kako se posao bude razvijao, tako ćemo investirati u obnovu farme. U ovaj centar želimo uključiti fakultete, od Agronomskog do Veterinarskog, da postanemo centar za edukaciju studenata koji žele učiti o ovčarstvu i uzgoju te razvijati edukacijski centar za naše kooperante.
(agrobiz.hr)