ponedjeljak, 28. ožujka 2016.

Alarmantni podaci o smrtnosti hrvatskih branitelja na području VPŽ

Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com





U okviru 9. tjedna psihologije što se do 21. veljače održava u Virovitičko-podravskoj županiji, svoju su knjigu “Samoubojstva hrvatskih branitelja u Zagrebu i Hrvatskoj”, u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Virovitici predstavili autori Zoran Komar i Elvira Koić.

Knjiga je temeljena na alarmantnoj činjenici da je broj samoubojstava hrvatskih branitelja od 1998. godine u konstantnom porastu, te da u najugroženiju skupinu spadaju hrvatski ratni vojni invalidi, posebice oni s težim posljedicama ranjavanja i PTSP-om. Na predstavljanju knjige nazočili su i obnašateljica župana Virovitičko-podravske županije Sanja Bošnjak, te zamjenica gradonačelnika Željka Grahovac, a autore je u uvodnom djelu predstavila predsjednica Društva psihologa virovitičko-podravske županije Jasna Per Kožnjak.

Povodom alarmantnih podataka iznesenih u knjizi, istražili smo relevantne podatke o broju umrlih hrvatskih branitelja na Virovitičko-podravskoj županiji , a koje nam je ustupio Nenad Križić predsjednik Zajednice udruga HVIDR-e VPŽ.

Iz ispisa podataka Ureda državne uprave VPŽ , odnosno evidencije za 2013. godinu , vidljivo je kako je u toj godini ukupan broj umrlih hrvatskih branitelja 79 na području Virovitičko-podravske županije, od toga 72 hrvatska branitelja sahranjeni su , po zahtjevu obitelji, uz vojne počasti, dok je u slučaju smrti sedmorice hrvatskih branitelja zatražena refundacija troškova sahrane. Od ukupnog broja umrlih hrvatskih branitelja u  2013. godini , kod 72 uzrok smrti je bila bolest, kod 4 samoubojstvo, dok su 3 hrvatska branitelja umrla nesretnim slučajem.

U 2014. godini na prostoru Virovitičko-podravske županije umro je 91 hrvatski branitelj iz Domovinskog rata. Od ukupnog broja za tu godinu u 82 slučaja obitelj je zatražila sahranu uz vojne počasti, dok je u 9 slučaja obitelj zatražila refundaciju troškova ukopa. Od ukupnog broja umrlih hrvatskih branitelja u 2014. godini , kod 83 je uzrok smrti bila bolest, kod 3 je uzrok smrti bio suicid, dok su petorica umrla nesretnim slučajem.

U 2015. godini na području Virovitičko-podravske županije umrlo je 83 hrvatska branitelja, od toga je u 79 slučaja zatražena sahrana uz vojne počasti, dok je u 4 slučaja obitelj zatražila refundaciju troškova ukopa. Od ukupnog broja smrti u 2015. godini, 76 branitelja je umrlo od bolesti, trojica su počinila suicid, dok je u četiri slučaja smrt bila izazvana nesretnim slučajem.

Iz svih ovih podataka zabrinjavajuća je činjenica da se smrtnost hrvatskih branitelja ne smanjuje niti 20 godina poslije okončanja sukoba, odnosno Domovinskog rata.

Knjiga ''Samoubojstva hrvatskih branitelja u Zagrebu i Hrvatskoj'', čiji su autori mr. sc. Zoran Komar psiholog, i mr. sc. Elvira Koić dr. spec. psihijatar,detaljno analizira problematiku braniteljske populacije uz mnoštvo grafičkih prikaza , a napisana je u okviru projekta ''Integralni pristup poboljšanju zdravlja i prevenciji samoubojstava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji'', te se preporuča svakom hrvatskom branitelju i članu obitelji.


Za kraj, zahvala predsjedniku Zajednice udruga HVIDR-e Virovitičko-podravske županije Nenadu Križiću, koji nam je ustupio relevantne podatke o smrtnosti hrvatskih branitelja na području VPŽ, a koji se ne nalaze u knjizi, te zahvala na poklonu, knjizi ''Samoubojstva hrvatskih branitelja u Zagrebu i Hrvatskoj'' koju smo koristili za ovaj članak.(DF)