ponedjeljak, 10. kolovoza 2015.

Najbolji kulen pravi kulenar Zvonko Barić iz Narda

Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com




U sklopu 1. Sajma vina i kulena u Orahovici održana je 2. orahovačka Kulenijada. Bio je to praznik za nepce svih onih koji vole ovu prepoznatljivu slavonsku suhomesnatu deliciju.

Stručno povjerenstvo u sastavu Vladimir Pleša, predsjednik, te članovi Antun Andelfinger i Tomo Trstenjak iz Osijeka ocijenilo je devet pristiglih uzoraka.

Šest kulenara nagradilo je zlatnim odličjem, dva kulena dobila su srebro, dok je jedan nagrađen broncom. Šampion sajma je kulen OPG-a Barić iz Narda, koji je dobio čak dva zlata, a vicešampion je Ivan Cinkuš iz Beljevine. Šampioni OPG Barić iz Narda, točnije majstor kulena Zvonko Barić, kaže kako je prošle godine u sklopu Slavina bio vicešampion, a ove godine ponio je titulu najboljeg.

- Proizvodnjom kulena bavim se punih 30 godina, a kao registrirani OPG 15-ak godina i godišnje imamo proizvodnju od oko 2,5 tona sirovog mesa, što je oko 1000 kulenova. Što se tiče uzgoja svinja, imam jednog kooperanta koji baš za mene tovi svinje, i to isključivo domaćom hranom i mogu reći da su svinje već sada na nekih 140 kilograma i idu k onoj željenoj kilaži od 200-tinjak, koliko moraju imati za klanje prije pripreme kulena. Uvijek nas kulenare pitaju koja je tajna dobrog kulena, a ja moram reći da receptura nije tajna, zapravo je vrlo jednostavna: 1 posto slatke paprike, ljute po želji, 2 posto soli i ja stavim 0,03 posto bijelog luka i vrlo malu količinu od 0,03 posto šećera, i to je sve što ide u kulen što se tiče začina. Najveća je, zapravo, nazovimo je tajna dobrog kulena kvalitetno meso jer ono mora biti zrele kvalitete da nema vode u sebi i da ima lijepu boju kada to sve fermentira. Paprika je također bitna jer daje aromu i boju. Danas sam posebno sretan s obzirom na to da sam prošle godine bio vicešampion, iza OPG-a Novosel iz Gata, koji je također s našeg područja, Valpovštine, gdje je proizvodnja kulena već toliko uhodana i već smo dosta proširili tu proizvodnju kulena i postali smo prepoznatljivi po iznimnoj kvaliteti – rekao je Barić. Predsjednik stručnog povjerenstva Vladimir Pleša rekao je kako je proizvodnja kulena znanost:
- To je uistinu prava znanost jer napraviti kulen nije lako kako neki misle. Ima tu jako puno posla, ali što je najvažnije, kulenu treba dati puno ljubavi. Za pravi kulen potrebni su prije svega vrhunski uvjeti koje danas svi pravi proizvođači imaju. Mi smo ocijenili devet uzoraka i moram reći da smo itekako zadovoljni kvalitetom jer radi se sve o vrhunskim uzorcima. Od srca hvala svima koji su se odazvali i nadam se da će iduće godine biti još veći broj kulenara – zaključio je Pleša.(V. G. Glas Slavonije)

Promo :