subota, 15. studenoga 2014.

Srednja škola ”Stjepan Ivšić” i Ogranak Matice hrvatske Orahovica obilježili Dan sjećanja na Vukovar

Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com

Kao svake godine, Srednja škola ”Stjepan Ivšić” i Ogranak Matice hrvatske Orahovica tradicionalno su gostovanjem vukovarskih heroja obilježili Dana sjećanja na grad heroj, Vukovar. 
Ove godine Srednje škole i Ogranak Matice ugostili su branitelje Vukovara iz okolice Orahovice. Tako su učenicima svoje vukovarske dane prepričavali Orahovčani Marko Kalem i Damir Vratković te branitelji iz Donje Motičine Siniša Marjanović i Davor Batrac Keks koji je i promovirao svoj književni uradak ”Na bojištu sjećanja”.
Nakon sjajnog recitalnog i glazbenog uvoda koji su pripremili učenici srednje škole, Orahovčanin Damir Vratković, danas predsjednik Udruge HVIDR-a Orahovica, prepričao je svoj boravak u svibnju 1991. u Borovom Selu gdje i ranjen. Potom je također Orahovčanin Marko Kalem učenicima pokušao dočarati svoje ratne dane na najtežem vukovarskom bojištu, na Sajmištu.
Vukovarska priča nastavljena je svjedočanstvima Siniše Marjanovića također branitelja sa Sajmišta te Davora Batraca Keksa koji bio na Trpinjskoj cesti. Batrac je uz pomoć Slavka Peršića svoje ratne dane ukoričio u književni uradak pod nazivom ”Na bojištu sjećanja”. Knjiga je biografija, a ujedno i ratni put Davora Batraca koji je nakon bijega iz tzv. JNA prošao ratne strahote i Vukovara a potom i srpskih logora. Tu priči nije kraj, nakon dolaska iz logora Batrac se odao alkoholu, no iz svega ga je izvukla vjera i obitelj pa je stoga, kako je zaključeno na promociji, ova knjiga i poučna za sve branitelje koji su se našli u sličnoj situaciji:
Pridružio sam se obrani Vukovara nedugo nakon bijega s Korčule gdje sam služio u tzv. JNA. Bilo je to u kolovozu 1991. godine. U Vukovar sam krenuo zajedno sa svojim prijateljima u želji da obranimo ono što je naše. Prošli smo sve i svašta, borbe u prsa u prsa, bježanje pod granata, no nismo se dali. Nakon pada Vukovara na svoj 20. rođendan 18. studenog, zarobljen sam i odveden u Stajićevo pa potom u Niš gdje su mi sudili za bijeg iz JNA. Nakon dva mjeseca prebačen sam u Beograd te potom razmijenjen. Torture koje smo kolege branitelji i ja prošli u tim logorima uistinu nisu za pričati, teško je toga se i prisjetiti. Ovom knjigom želio sam približiti ratne strahote koje su događale u Vukovaru, ali isto tako i pokazati žrtvu vukovarskih branitelja za obranu svete nam Domovine – rekao je, između ostalog, Batrac te sa suzama o očima vidljivo kroz svaku sekundu priče učenicima i Orahovčanima, ponovno proživljavao ratni Vukovar.
Srednja škola i Ogranak Matice još su jednom odali dužno poštovanjima vukovarskih herojima te sve rekli samim događajem, a posebno njegovim nazivom i motom ”Orahovica nikada neće zaboraviti Vukovar”. (V. Grgurić/vpz.hr)