srijeda, 3. travnja 2013.

Mijenjat će se hrvatski grb?

Blog zamišljen da bez rezerve iznese istinu. Nezavisan,vlastitim financiranjem, nitko ne može usmjeravati autora u njegovom viđenju anomalija društva na koje upozorava....E-mail bloga/fajsdr@gmail.com/Dragutin Fišli, Slatina.

Na idućoj saborskoj sjednici raspravljat će se o Zakonu o grbu, budući da onaj na zastavi nije usklađen sa standardima. Moguće je da će dubrovački zastupnici pokrenuti pitanje promjene plave u srebrnu boju na štitu Dubrovačke republike. Problematičan je i izgled brodsko-posavske kune, te istarske koze.


Hrvatski sabor idući tjedan počinje 8. sjednicu, odlučilo je danas saborsko Predsjedništvo koje se usuglasilo i da će Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, nakon što je otkriveno da se hrvatski grb u nekim detaljima razlikuje od službenih rješenja, pokrenuti postupak izmjena Zakona o grbu i zastavi, prenosi portal Dubrovnikpress.hr
Nakon sjednice Predsjedništva predsjednik Sabora Josip Leko izvijestio je kako nova sjednica počinje u srijedu, 10. travnja aktualnim prijepodnevom i s dnevnim redom koji će brojati 65 točaka.
Novinarima je kazao i kako je Predsjedništvo razmotrilo problem neusklađenosti grafičkog standarda hrvatskog grba sa Zakonom o grbu i zastavi, te zaključilo da će Odbor za Ustav pokrenuti postupak izmjena Zakona o grbu i zastavi, temeljem kojih će se dati nalog o izradi grba koji će u materijalnom obliku odgovarati propisanom standardu.
Leko je upozorio na problem da hrvatski grb još nije uređen, budući da se zastalo tek na nacrtu, te da bi Zakon trebao podrobnije opisati kako bi taj službeni državni simbol trebao izgledati.
Zakonom bi, primjerice, trebalo biti opisano, je li kuna, koja simbolizira povijesnu ulogu Brodskog Posavlja, smeđe ili zlatne boje, jesu li papci i rogovi na istarskoj kozi crveni ili neke druge boje, koliko je rubna crvena crta odmaknuta od samog grba, koji je nagib luka, i slično.
"Sve bi to trebalo opisati kada se radi o službenim obilježjima, druga je stvar kada se radi o kreaciji i slobodi umjetnika", rekao je Leko, a na upit tko bi takve promjene trebao uobličiti odgovorio je da će se to tek vidjeti.
Upitan nije li čudno da se u promjene državnog grba ide sada, nakon više od 20 godina koliko taj simbol postoji, odgovorio je kako ne smatra čudnim da se usklađuje ono što do sada nije bilo usklađeno.
"Materijalni oblik je trebalo izraditi i prije 20 godina, ali to nije rađeno. Ne mislim da je tu ništa čudno", kazao je predsjednik Sabora.
Prilika je ovo i za dubrovačke saborske zastupnike da konačno predaju zahtjev za izmjenu dijela grba koji simbolizira dubrovačke boje te da se plava zamijeni srebrnom. Na tome oni očito nisu ništa radili jer se takve promjene ni preispitivanje dubrovačkih boja nigdje ne spominju.
Srebrna i crvena boje su riga (greda) na grbu koje se koristio u Dubrovačkoj Republici i iste boje su i danas na službenom grbu Grada Dubrovnika.
Crvena i plava boja samo su kratko vrijeme uistinu bile u službenoj upotrebi i to isključivo zbog političkih okolnosti. Dubrovački grb promijenio se tako nakratko u vrijeme austrijske vladavine kada je srebrna zamijenjena plavom bojom monarhije, a nakon raspada Austro – ugarske vraćene su izvorne boje grba. Plava umjesto srebrne bila je ponovo u grbu također kratko tijekom tridesetih godina kada se tu našla kao boja Karađorđevića.
Iako se i nakon Drugog svjetskog rata pojavljivao dubrovački grb s crveno-plavim rigama (gredama) službenim se smatrao onaj s crveno-srebrnim.
Osamostaljenjem Hrvatske prigodom prihvaćanja državnih simbola u Saboru tadašnji zastupnik HDZ-a, inače povjesničar Ivan Mustać (kasnije i ravnatelj Državnog arhiva u Dubrovniku) upozorio je na nepravilnost kako bi se umjesto plave, kao dubrovačka boja, uz crvenu trebala naći srebrna. Upozorio je saborske zastupnike kako ne bi smjeli prihvatiti falsifikat, pozvao ih da odbace prijedlog o grbu koji je ipak prihvaćen. Objašnjenje za prihvaćanje falsificiranog grba bilo je besmisleno, predsjednik Sabora Žarko Domljan kazao je kako su već tiskani svi službeni papiri i dokumenti i da je nacionalni interes prihvatiti takav grb, a da se kasnije on može i promijeniti.
Iako se povremeno sramežljivo pričalo o vraćanju dubrovačkih povijesnih boja u službeni grb RH, to nikad nije učinjeno.
Dubrovačkim političarima, posebno saborskim zastupnicima, bez obzira na stranački predznak, sada preostaje da zajedno ulože malo truda, savjetuju se s povjesničarima i predlože izmjene državnog grba.
Dubrovnikpress.hr još je u veljači prošle godine pokrenuo inicijativu za promjenu državnog grba, no iako su se s prijedlozima javljali naši sugrađani, zapelo je političarima koji su ostali su gluhi, slijepi i nijemi na te zahtjeve uz opravdanje kako se državni grb i zastava ne mogu mijenjati. No, eto, ipak mogu, samo se netko od njih za to treba zauzeti, piše portal. ( dnevno.hr )