Blog zamišljen da bez rezerve iznese istinu. Nezavisan,vlastitim financiranjem, nitko ne može usmjeravati autora u njegovom viđenju anomalija društva na koje upozorava....E-mail bloga/fajsdr@gmail.com......mobitel bloga/098 9360 936.Dragutin Fišli, Slatina.
Premda postojeći Zakon o pravima hrvatskih branitelja ministar Predrag Matić ocjenjuje dobrim, nakon sedam godina pokazala se potreba za “brušenjem” određene problematike koja se tiče braniteljske populacije, a bez probijanja postojećeg budžeta. Također, vođen mišlju da je Registar branitelja predizborno obećanje Vlade koje je član, ovim će izmjenama i dopunama naposljetku omogućiti njegovu objavu.
Stan i dragovoljcima, kazne poslodavcima koji ne zapošljavaju branitelje 300.000 kn !
U izradi novih odredaba zakona sudjelovali su, osim stručnjaka Ministarstva branitelja, i predstavnici iz sektora policije, obrane, pravosuđa i uprave, a dio koji se odnosi na objavu registra reguliran je i nakon konzultacija s Agencijom za zaštitu osobnih podataka.
Zločinci bez zaštite
Premda se špekulira da je ministarstvo pronašlo kompromisno rješenje te da će biti objavljeni samo opći podaci svakog branitelja, ne i ratni put, detalji će se znati nakon donošenja pravilnika, koji će biti objelodanjen tek nakon stupanja zakona na snagu. Zasad je sigurno tek sljedeće: – Ako bilo koji hrvatski branitelj zaglavi na bilo kojoj granici u našem susjedstvu ili bilo gdje u svijetu zato što je hrvatski branitelj, molim da mi se dojavi, zbog takvog ću ja vrlo rado otići u zatvor. Naravno, to se ne odnosi na eventualnog počinitelja ratnog zločina – rekao nam je ministar Predrag Matić.
Izmjenama zakona obuhvatit će se, nastavlja, i oni branitelji koji su u postrojbama bili od početka rata pa nakon nekog vremena “zaradili” nečasni otpust. Ako su nakon nekoliko godina ponovno mobilizirani, dosadašnji zakon uredio je da taj vojnik nema pravo na status branitelja. – Mi ćemo osloboditi tu klauzulu: za ono razdoblje za koje je branitelj dobio nečasni otpust neće imati nikakva prava, no ako je kasnije bio, primjerice, u Oluji i kasnije otpušten časno, priznat ćemo mu status – tumači ministar.
Ovaj zakon, za razliku od dosadašnjih, pozabavio se i onima koji su bili pet godina u ratu, a kako to branitelji često kažu, “nisu imali sreće da budu ranjeni”.
– Ta grupa branitelja neće imati invalidninu ni novčana prava, nego pravo na stambeno zbrinjavanje, što je iskorak, jer se dosad nisu ni spominjali u zakonu. A u pitanju su dragovoljci koji su niz godina proveli u ratu, a mi ćemo ih tretirati kao 20-postotne invalide. Bit će to naše vrednovanje njihova sudjelovanja u ratu – kaže ministar.
Također, pronađena su adekvatna zakonska rješenja koja reguliraju status pripadnika nekadašnje Narodne zaštite. Naime, starim zakonom oštećeni su svi oni koji su dopali pod zapovjedništvo Gojka Šuška, prema kojoj status branitelja ne mogu ostvariti oni koji imaju manje od pet mjeseci “staža” u zaštiti, no nitko nije mogao prikupiti više od četiri mjeseca i tri tjedna. Sada će “profitirati” svi oni koji su u bilo koje vrijeme bili uključeni u zaštitu do Badnjaka 1991. godine.
U Saboru krajem godine
Radi se o velikom broju ljudi koji, međutim, neće nositi naziv “branitelji” nego “sudionici Domovinskog rata”. Bit će jednu kategoriju ispod branitelja, ali bez ikakvih materijalnih prava. – Željeli smo da se tim ljudima, ponajviše zaslužnim za deblokade vojarni, iskaže priznanje i zahvalnost – ističe ministar pa dodaje da se puno pažnje pridalo čl. 35 koji regulira prednosti branitelja pri zapošljavanju.
– To se u praksi nije poštovalo pa smo za sve oni koji rade u državnim ustanovama, a ne misle se pridržavati zakona, predvidjeli kazne od 5 do 15.000 za pojedince i 10 do 300.000 kn za ustanove – kazao je ministar predstavljajući zakon koji će u Sabor potkraj godine, najkasnije početkom iduće.
Šest ključnih točaka zakona
1. Objava Registra hrvatskih branitelja
Detalji će se znati nakon donošenja pravilnika koji će biti objavljen tek nakon stupanja zakona potkraj godine na snagu
2. Pravo na status imat će i nečasno otpušteni iz HV-a
Ako se branitelj nakon nečasnog otpusta pojavio u akcijama, primjerice Oluji, pa bio časno otpušten, imat će status branitelja
3. Kazne za tvrtke koje ne zaposle branitelja
S obzirom na to da odredba o prednosti pri zapošljavanju dosad nije poštovana, novi zakon predviđa i visoke novčane kazne za prekršitelje
4. Dragovoljci koji nisu ranjeni imaju pravo na stan
Branitelje koji su cijeli rat prošli neozlijeđeni tretirat će se kao 20-postotne invalide i tako im omogućiti da se prijave na liste za stambeno zbrinjavanje
5. Regulira se status pripadnika Narodne zaštite
Svi koji su u odredima Narodne zaštite proveli bilo koje vrijeme do Badnjaka 1991. ostvarit će status sudionika Domovinskog rata
6. Udovicama prije 50. rođendana 1000 kuna
Mnogi branitelji umru u trenutku kad njihove supruge imaju 48 ili 49 godina pa će im se pomoći do 50. rođendana
Udovice koje se udaju zadržat će obiteljsku mirovinu
Primijetili smo da mnogi branitelji umru u trenutku kad njihove supruge imaju 48-49 godina, a one do 50. nemaju pravo na obiteljsku mirovinu. Kako nitko neće zaposliti ženu u toj dobi, a dvije su godine puno za živjeti bez ikakvih primanja, udovicama (a ima nešto i udovaca) isplatit ćemo 1000 kuna opskrbnine do ispunjavanja uvjeta za mirovinu, odnosno do 50. rođendana kad stječe pravo na obiteljsku mirovinu. Također, dosad su udovicama slali i inspekcijski nadzor da utvrde žive li s nekim kako bi im se oduzeo status.
Mišljenje mog tima i mene je da živimo u 21. stoljeću, da treba biti svjestan da su naše udovice ostale bez supruga jako mlade, neke vrlo mlade, i držimo da je važna i humana ljudska gesta da im se omogući pravo na udaju ili izvanbračnu zajednicu bez gubljenja prava koja su stekli, s time da novi muž nema pravo nasljeđivanja – rekao je ministar Matić. ( izvor-Večernji List)