subota, 19. listopada 2024.

Župan Igor Andrović na Znanstvenom saboru u Osijeku o razvoju turizma i najvažnijim mjerama Virovitičko-podravske županije

Domovina net: Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com


Na Znanstvenom saboru Slavonije i Baranje, koji je održan u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku u organizaciji Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Osijeku Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti uz potporu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera i pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, održan je panel na temu “Lokalne uprave i samouprave”. Panelom je moderirala saborska zastupnica i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Nataša Tramišak, a u njemu su sudjelovali županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. Cilj panela bio je da se uz zajednički dijalog progovori o aktualnim izazovima hrvatskog i slavonskog gospodarstva u doba klimatskih, demografskih i tehnoloških te geopolitičkih promjena.

Virovitičko-podravski župan Igor Andrović tom je prigodom govorio o Panonskom drvnom centru kompetencija kao primjeru povezivanja znanosti i poduzetništva.

– Panonski drvni centar kompetencija potporna je institucija za drvno-industrijski sektor nastala s idejom povezivanja znanstvenika, lokalne zajednice i industrije u svrhu razvoja inovativnih proizvoda od drva te pružanja usluga poduzetnicima iz drvno-prerađivačkog sektora. Panonski drvni centar kompetencija ispunjava svoju svrhu s ciljem razvoja drvno-prerađivačke industrije, i to ne samo naše županije već i cijele Hrvatske. Povezuje obrazovne institucije i poduzetništvo, a značajan naglasak daje na suradnji sa srednjim školama s područja Virovitičko-podravske županije. Jako je dobra suradnja s Fakultetom šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu te Fakultetom građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu. Centar na temu razvoja novih proizvoda ima suvremenu i fleksibilnu tehnologiju (CNC strojevi, 3D skeneri, 3D printeri, laboratorij za ispitivanje kvalitete), kao i zaposlene inženjere drvne tehnologije, elektrotehnike i informacijske tehnologije, drvne tehničare i stolare. Osim toga, Centar svoje usluge pruža poduzetnicima kroz tehnologiju i praktično znanje, a sve to poduzetnicima je povećalo kvalitetu njihovog proizvoda, omogućilo stvaranje novih proizvoda s dodatnom vrijednošću te dominantniju poziciju u postojećim i pronalazak novih tržišnih destinacija.

Govorio je i o razvoju turizma na području VPŽ.

– U Virovitičko-podravskoj županiji 92 posto teritorija pripada u kategoriju ruralnog područja, a nova era turističkog razvoja počinje prije petnaestak godina s dostupnošću sredstava iz EU fondova. Od tada je VPŽ u turizam uložila više 70 milijuna eura, a turistički promet je višestruko porastao. U Virovitičko-podravskoj županiji nalaze se dva područja prirode pod zaštitom UNESCO-a: Park prirode Papuk – UNESCO svjetski geopark i dio prekograničnog Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, što čini veliku povlasticu, ali i odgovornost. Prije desetak godina u Virovitičko-podravskoj županiji započeo je trend obnove dvoraca, kurija i perivoja koji su povezani s plemićkim obiteljima iz 19. stoljeća, a što je rezultiralo uspostavom Plemićke rute kao novog turističkog proizvoda koji predstavlja posebnost nacionalne kulturno-turističke ponude. Turizam na području VPŽ dinamično se razvija, a iniciraju, predvode i provode ga specijalizirani timovi iz sustava turističkih zajednica, javnih ustanova i razvojnih agencija, ali i samih privatnih poduzetnika koji su u turizmu prepoznali potencijal. Svi oni fokusirani su na očuvanje bogate prirodne i kulturne baštine na području VPŽ, iz čijih korpusa proizlaze različiti atraktivni sadržaji prepoznati i na europskom i na svjetskom turističkom tržištu zbog kojih turistički promet na području VPŽ prati stalni uzlazni trend. Ukupnost turističke ponude i sadržaja na području Virovitičko-podravske županije glavni je pokretač konstantnog rasta turističkog prometa, a podaci sustava eVisitor pokazuju kako je VPŽ jedna od najuspješnijih kontinentalnih turističkih destinacija – za prvih devet mjeseci ove godine, a u odnosu na isto razdoblje u prošloj godini bilježi se povećanje broja dolazaka u iznosu od 17,49 posto i povećanje broja ostvarenih noćenja u iznosu od 18,73 posto.

Za kraj je župan Igor Andrović, ukratko istaknuo najvažnije mjere Virovitičko-podravske županije za boljitak VPŽ i cijele Slavonije.

– Na području Virovitičko-podravske županije nema općine i grada koji nema vrtić, a neki ih imaju nekoliko. Unazad nekoliko godina na području Virovitičko-podravske županije izgrađeno ih je petnaest. Neki se i danas grade i dograđuju, a neke općine i gradovi to planiraju u budućnosti. Virovitičko-podravska županija značajna stipendijska sredstva daje studentima i srednjoškolcima, potom poduzetnicima početnicima, gospodarstvenicima, poljoprivrednicima. U našim Poduzetničkim inkubatorima u Virovitici, Slatini, Orahovici i Pitomači traži se mjesto više. Izgradili smo četiri sustava navodnjavanja, osigurali javni prijevoz za sve naše stanovnike, a studentima besplatna putovanja željeznicom. Mi ne možemo ljudima povećati plaće, ali možemo im kroz sve ove mjere osigurati da im od onoga što zarade ostane više zahvaljujući našim subvencijama i mjerama. (vpz.hr, foto: Kristijan Toplak)

Foto:








Trgovina Megamont na adresi Ulica bana Jelačića 2 Slatina ima sve, ''od igle do lokomotive''! Što to trgovina Megamont Slatina nudi pogledajte na MEGAMONT.