Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com
Od 1. siječnja sljedeće godine plaćat ćemo veće račune za struju, bez obzira na to od kojeg opskrbljivača kupujemo. Prijedlog je to Ministarstva gospodarstva koji će vjerojatno biti usvojen do 1. listopada.
Zbog obveza prema Europskoj uniji, povećat će se iznos naknade za poticanje obnovljivih izvora energije koja sada iznosi 4,4 lipe (s PDV-om) po potrošenom kilovatsatu na čak 12 lipa po kilovatsatu. To je naknada kojom se u Hrvatskoj od 2007. godine puni fond za poticanje proizvođača struje iz vjetra, biomase, sunca ili vode. Te 2007. kada je naknada uvedena iznosila je manje od jedne lipe po kilovat satu, posljednje tri godine njen iznos nije mijenjan, a intencija je postupno je povećavati do 2019. godine kada bi trebala iznositi 15 lipa po kilovatsatu.
Prosječno hrvatsko kućanstvo na godinu troši oko 3500 kWh struje, odnosno 300 kilovatsati mjesečno, a račun im, ovisno o tarifnom modelu, iznosi između 300 i 320 kuna mjesečno. Sada takvo kućanstvo na ime ove naknade plaća 13 kuna mjesečno, a od Nove godine ta će im stavka na računu za električnu energiju iznositi čak 36 kuna. S te 23 kune mjesečno više, znači da će godišnje platiti čak 276 kuna više s uključenim PDV-om.
Prema Uredbi o naknadama za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije koju je donijela Vlada RH od 1. srpnja 2007. godine, započela je naplata naknade za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije od svih kupaca električne energije u Hrvatskoj. Kako stoji u zakonu, svi kupci električne energije dužni su plaćati naknadu za poticanje, uz sve ostale naknade čije je plaćanje definirano Zakonom o energiji. Prikupljanje naknade za poticanje provodi se kroz uobičajeni sustav plaćanja električne energije prema opskrbljivačima (mjesečnim računima).
Iako to još nije potvrđeno, postoji velika mogućnost da se na građane prebaci i trošak vaučera za socijalno najjugroženije, pa će taj trošak prosječno narasti na ukupno 47,5 kuna mjesečno po kućanstvu. (Glas Slavonije)
-Zamolba
Poštovani čitatelji, molimo Vas da pokoji put kliknete na reklamu ispod članka i iznad loga. Vas to neće koštati ništa, a nama će puno značiti. Hvala unaprijed.
(Domovina. net)