subota, 3. rujna 2016.

EU reducira proizvodnju mlijeka, cijene rastu

Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com



Europska unija priprema uredbu kojom će reducirati proizvodnju mlijeka u zemljama članicama. Uredba će biti objavljena 9. rujna, a stupit će na snagu dva dana kasnije 11. rujna.

"Mi ovu informaciju nismo dobili iz našeg Ministarstva poljoprivrede nego od naših prijatelja iz drugih EU zemalja i stručnih časopisa", najnovija je vijest koja se odnosi na hrvatski mljekarski sektor koju prvi u javnost plasira voditelj slavonske Proizvođačke organizacije mljekar "Simentalac" i tajnik Udruge "Život" Miroslav Kovač.

Mliječni sektor ne nalazi se samo u krizi u Hrvatskoj nego u cijeloj EU. Nakon ukidanja kvota, tržište su preplavile ogromne količine mlijeka. Za iste je naknadno zatvorena ruska granica nakon Putinovog embarga na uvoz prehrambenih proizvoda iz EU.

-Ograničavanje proizvodnje i ovako izmučenim uzgajivačima

Europa na sve moguće načine pokušava stabilizirati tržište, sada ograničavanjem proizvedenih količina što za cilj ima stvoriti ravnotežu između ponude i potražnje. U ovom kontekstu treba promatrati i terenske informacije iz Hrvatske kako otkupljivači i prerađivači mlijeka u vlasništvu stranih tvrtki daju naloge domaćim proizvođačima da smanje isporučene količine za ovu godinu.
Ovu novost nedavno je javno iznio osječko-baranjski dožupan Željko Kraljičak. Konkretno, domaći je proizvođač dobio nalog da isporučenu količinu smanji s prvotno dogovorenih 70.000 na 50.000 litara mlijeka.

-Raste cijena mlijeka u Francuskoj

Strani farmeri imaju manje razloga za brigu jer uz njih stoji država koja modelira pregovore između proizvođača i prerađivača. Tamošnji mediji su nedavno objavili vijest kako je postignut dogovora između malih proizvođača i Lactalisa o porastu otkupne cijene mlijeka za 7% u razdoblju do kraja ove godine.

"Mi nemamo tako uređen sustav. Dokaz za to jest i činjenica da mi bitne informacije za naš sektor doznajemo od prijatelja izvana, ne od naših predstavnika koji sjede u EU odborima i sudjeluju u tim razgovorima. Također naša situacija nije ista kao u nekim drugim članicama. Francuska proizvodi mlijeka 137% od svojih potreba, a mi našom proizvodnjom zadovoljavamo do 50% naših potreba", kaže Kovač aludirajući kako bi iz novih restriktivnih uvjeta Hrvatska trebala biti izostavljena, za što postoji EU praksa.

Kovač navodi kako postoje druge mogućnosti u aktivnosti reduciranja proizvodnje mlijeka u kojima poslove prema proizvođačima i za njih mogu obavljati proizvođačke organizacije. Međutim hrvatska država još nije aktivirala uredbe koje je EU donijela i dala na slobodu članicama da ih primijene.

Na taj način država proizvođačke organizacije nije priznala kao svog partnera. S druge strane, političarima su puna usta kako Hrvatska treba imati više od šest proizvođačkih organizacija, koliko ih sada ima, kako se nedavno čulo na okruglom stolu "Hrvatska poljoprivreda od 2016. do 2020." koji je održan u Zagrebu.(agroklub.com)

-Zamolba
Poštovani čitatelji, molimo Vas da pokoji put kliknete na reklamu ispod članka i iznad loga. Vas to neće koštati ništa, a nama će puno značiti. Hvala unaprijed. 
(Domovina. net)