ponedjeljak, 10. kolovoza 2015.

Uništavanjem ambrozije izbjegnite kazne!

Vijesti iz Slatine, Virovitičko-podravske županije, Slavonije i Baranje, te Lijepe naše; kontakt-dragutinfisli@gmail.com




Temeljem Naredbe o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije (Ambrosia artemisiifolia L). s ciljem suzbijanja i sprečavanja daljnjeg širenja ovoga korova, podsjećamo vlasnike i korisnike poljoprivrednog obrađenog i neobrađenog zemljišta, odnosno vrtova, oranica, livada, šuma i lovišta kao i ovlaštenike upravljanja i održavanja vodotoka i kanala, te površina uz vodotoke i kanale, ovlaštenike upravljanja i održavanja površina uz javne prometnice, željezničke pruge, parkove i druge javne zelene površine, da su obavezni redovito, tijekom sezone, u više navrata provoditi mjere uklanjanja toga korova.

Tri vrste mjera za suzbijanje ambrozije


Treba je uklanjati sa svojih površina, ali i rubova parcela, šuma te poljskih putova i to slijedećim mjerama:
  • agrotehničkim: pridržavanjem plodoreda, obradom tla, pravovremenom sjetvom i gnojidbom poljoprivrednih kultura, višekratnim prašenjem strništa i neobrađenih poljoprivrednih površina,
  • mehaničkim: međurednom kutivacijom, okopavanjem, plijevljenjem i pročupavanjem biljaka, redovitom, višekratnom krošnjom te spriječenjem prašenja i plodonošenja biljaka i
  • kemijskim: uporabom učinkovitih herbicida koji imaju dozvolu za promet i primjenu u Republici Hrvatskoj za suzbijanje ambrozije, a u skladu s uputom za primjenu koja je priložena uz sredstvo.

Ambrozija je opasna za zdravlje


"Za neprovođenje tih mjera propisane su novčane kazne, a inspekcijski nadzor nad provedbom mjera provode fitosanitarna, šumarska i poljoprivredna inspekcija. Uklanjanje ambrozije dužni su provoditi korisnici državnih potpora, jer je isto propisano Dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima", podsjeća Željkica Oštrkapa-Međurečan.

Ambrozija, limundžik ili partizanka (Ambrosia artemisifolia), vrsta je opasnog korova, koji je kod nas vrlo raširen. Dodatno je opasna zbog velike količinepolena kojeg proizvodi, a koji izaziva alergije kod ljudi i životinja.
"Biljka je jednogodišnja što znači da se širi sjemenom. Ima dugo razdoblje klijanja, odnosno niče tijekom cijeloga ljeta, pa je njezino kemijsko suzbijanje prilično otežano, jer mnogi herbicidi ne stignu djelovati. Cvjetovi su skupljeni u duge grozdaste cvati na vrhu stabljike i grana. Cvate od srpnja do rujna, a sjeme zrije od rujna do listopada. Korov je prisutan u okopavinama kao što su duhan, suncokret, kukuruz, soja, šećerna repa, krumpir, u vrtovima, putevima, rubovima parcela, kanalima i sličnim površinama. Poljoprivrednicima su problemi koje stvara već dobro poznati, jer oduzima hranjiva i vodu biljkama koje se uzgajaju", ističe Mira Živković.

Najefikasnije je čupanje cijele biljke - ne dirajte je kada cvate

Svakako imajte na umu da se uništavanjem ambrozije u vrijeme njezinog cvjetanja postiže suprotan efekt. Jer, ukoliko se čupa u vrijeme kad cvate, koncentracija polena je u zraku još veća. Stoga ju je najbolje suzbijati sredinom srpnja i početkom kolovoza.
"Problem predstavljaju i nepoljoprivredne površine na kojima u ljetnim mjesecima možemo vidjeti izrasle i procvjetale biljke ambrozije. Stoga apeliramo na poljoprivrednike, ali i sve ostale građane odnosno vlasnike i korisnike voćnjaka, vrtova, vikendica i sličnih površina koje su omeđene kanalima i putovima, da unište ovaj opasan korov u ranijoj fazi rasta odnosno dok je mali i tek niče, jer su tada sve mjere zaštite efikasnije. Nikako nemojte dozvoliti da se rascvjeta i stvori sjeme te se nastavi širiti i u slijedećoj godini. Kod mehaničkog suzbijanja, nemojte samo odsijecati vrhove, jer se rast nastavlja i iz bočnih grana. Najefikasnije je čupanje cijele biljke iz zemlje", kaže Mira Živković.
Detaljnije podatke o sredstvima za zaštitu bilja koja su dozvoljena za upotrebu u RH, možete pogledati u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom ovdje. 
(agroklub.com)